— 1 min read
Kommer du ihåg projekt Natal?
Read 681 timeshttp://www.youtube.com/watch?v=rKhW-cvpkks
För drygt ett år sedan presenterade Microsoft projekt Natal. Detta var Microsofts svar på Nintendo Wii och nu finns den i butikerna under det nya namnet XBox 360 Kinect!
Det intressanta är att samtidigt som den släpps i butikerna här i Sverige så har flera redan ”knäckt” drivrutinerna så att den kan kopplas till din PC/Mac/Linux istället. Detta innebär att man nu kan använde denna sensor till helt andra tillämningar än spel på Xboxen. Jag väntar med spänning efter alla intressanta tillämpningar :-)!
En rolig detalj i sammanhanget var att det utlystes en belöning på att knäcka koden den 5/11 och den 10/11 var tävlingen avgjord :-)
Om du vill veta mer:
Tävlingens vinnare Bra forum om man vill veta mer om Windows drivrutiner till Natal Engadget skriver också om Opensource drivrutiner för Natal